Jmenuji se Anna Smékalová a jsem průvodce a milovník dobrého piva, ale nebudu Vám ho vnucovat.Mohu připravit hezký výlet pro Vás nebo Vaše děti. Také jako lektor mohu připravit prezentace pro Vás na míru o historii a cestování.
Esoterika Karlova mostu - obrázek

Esoterika Karlova mostu - obrázek

Praha město s duší. Město tajemství , legend, pomníků i zapomnění. Jdeš městem a máš pocit jakoby každý den bylo stejné místo jiné. Snad nejznámější a zároveň nejtajemnější místo je Karlův most.

Již v roce 935 byl v Praze zřejmě most, protože se o něm mluví v souvislosti s převozem těla knížete Václava ( pozdějšího Svatého Václava) ze Staré Boleslavi do Prahy.Je pravděpodobné, že spojoval malostranské nábřeží s nábřežím Starého města a byl asi dřevěný. Kamenný most přes Vltavu dal vystavět kníže Vladislav II. Tento most vedl od menší malostranské věže – je součástí románského opevnění Malé Strany- k dnešnímu rivalit.generalátu křížovníků na Starém městě. V roce 1342 byl po povodních odstraněn. Nový Kamenný most byl založen 9.července 1357, kdy došlo ke konjunkci Slunce se Saturnem , přesně v 5 hodin 31 minut, kdy Slunce bylo v ascentu znamení Lva. Kamenný most je zasvěcen Svatému Vítu. V době ledního Slunovratu při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá za Katedrálou Svatého Víta. Karel IV. tak oživil starodávnou tradici a zašifrovanou v souznění jmen Vít a Santovít. Staroměstská mostecká věž skrývá řadu magických šifer. Věž má čtyři horizontální sféry: pozemskou – přízemí odpovídá živlu země; lunární – patro odpovídá živlu vodnímu; sluneční – je spojena se vzduchem; hvězdná – odpovídá živlu ohně. Magický význam věže podtrhuje i malířská výzdoba , která byla zřejmě řízená Václavem IV., kterého připomíná ledňáček v závoji. Péče o most byla znovu svěřena jedinému českému mnišskému řádu, který založila sestra českého krále Václava II., Svatá Anežka, řádu křížovníků s červenou hvězdou. Jejich klášter, jehož součástí jsou i pozůstatky Juditina mostu stojí na samém břehu Vltavy ze strany Starého města. Most je dlouhý 520 metrů a 10 metrů široký, spočívá na 16 obloucích a je stavěn z pískovcových kvádrů. Až do 19.století byl jediným mostem v Praze, pokud nepočítáme dřevěné lávky. Pražané více využívaly brody a přívozy. Lodičky, které dnes jsou atrakcí pro turisty sloužily jako způsob přepravy z jednoho břehu na druhý. Vltava v té době nebyla spoutána regulací a i kamenná nábřeží jsou dílem 19. a 20. století. Ani sochy, které jsou kromě stánků dnes atrakcí pro turisty, nezdobily původně kamenný most, který název Karlův dostal až roku 1870. Sochy jsou výzdobou doby baroka. Je jich 30 (15 na každé straně). A můžeme si směle položit otázku, jaký byl cíl umístění soch světců ?
05.08.2007 09:39:34
hanaanna

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2194 | 33%)
Ne (2174 | 33%)
Těším se na osobní setkání s Vámi. Vaše průvodkyně čarodějnice Baba Jaga.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one